Kosgeb Kredi

40-90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır, Şartlar Nelerdir ?

Engellilerin topluma kazandırılması yasası kapsamında sıfır araç alacaklar KDV ve ÖTV şartlarından muaf tutulan engelliler, engelli raporlarına göre KDV ve ÖTV indirimi alabiliyorlar. Yüzde 40 engelli raporuna sahip olan engelliler yüzde 32 ye varan indirimler ile sıfır araçlar alabiliyorlar. Engel oranı yüzde 90 oranında olan engelliler ise KDV ve ÖTV den muaf olarak sıfır araç alabiliyorlar. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan ve Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe giren muafiyet yasasında indirimli araç satın alabilmeniz için şu şartlar yer alıyor.

1 ) Engel oranı ne olursa olsun 18 yaşından büyük olmak,

Son Dakika -> Kredi Dosya Masrafı ve Kart Aidatı Nasıl Geri Alınır? Hemen Tıkla!  Sıfır Faizli Kosgeb 2020 Kredisi ve 250 Bin TL Başvuru Şartları

2 ) Sıfır araç satın almak,

3 ) Satın alınacak aracın en az 5 yıl satılmayacağınız imzalı olarak taahhüt edilmesi,

4 ) Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış engelli sağlık raporu,

5 ) maksimum silindir hacmi 1600 cc olan araç satın almak.

Yüzde 40 Engelli Araç Şartları

Engel oranı yüzde 40 ile yüzde 89 arasında olan engelliler sıfır araç satın almak istediklerinde şu şartları sağlıyor olmaları gerekiyor.

1 ) Satın alınacak aracın engelli vatandaşın üzerine yapılması şarttır.

2 ) Engelli kişi satın aldığı aracı kullanacak ise engelli ehliyeti olan H sınıfı ehliyete sahip olmak zorundadır.

3 ) Aracı sürmekle yetkili olan kişilerin bildirilmesi ve başka sürücülerin aracı kullanmayacağının taahhüt edilmesi,

Son Dakika -> Kredi Dosya Masrafı ve Kart Aidatı Nasıl Geri Alınır? Hemen Tıkla!  KOSGEB Kurs İş Planı Nasıl Hazırlanır? 2020 Örneği

Yüzde 40 ile yüzde 89 arasında engelli olan özürlüler sıfır araç satın alırken ÖTV den yüzde 26.30, KDV den ise yüzde 15.24 oranında indirim almaktadır. Bu oranlar üzerinden indirimler uygulandıktan sonra satın alma işlemi gerçekleştirilir.

Yüzde 90 ve Üzeri Engelli Araç Satın Alma

Yüzde 90 ve üzeri engel durumu olan vatandaşlar sıfır araç satın alırken birçok avantaja sahip oluyor. Engel oranınız yüzde 90 ve üzerindeyse satın alınacak araç anne veya babanızın üzerine yapılabileceği gibi 3. Kuşak akrabanızın da üzerine olabilir. Engelli yakını olarak satın alacağınız sıfır araç için yüzde 100 KDV ve yüzde100 ÖTV indiriminden yararlanabiliyorsunuz. Bu şartlarda araç satın alabilmek için şu şartları sağlıyor olmanız gerekiyor.

Son Dakika -> Kredi Dosya Masrafı ve Kart Aidatı Nasıl Geri Alınır? Hemen Tıkla!  Kredi Kartsız 36 Ay Taksitli Cep Telefonu Satan Mağazalar

1 ) Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış yüzde 90 ve üzeri engelli olduğunuzu gösteren rapor,

2 ) Ağır engelli olduğunuz için araç kullanma ehliyetine sahip olmanız gerekmiyor,

3 ) Araç satın alınırken engelli yakını olarak belirtilen kişinin aracı üzerine satın alması ve 5 yıl süre ile satmayacağını taahhüt etmesi,

4 ) Engelli kişi için noter onaylı vasi tayini olması gereklidir.

Yüzde 40 ve yüzde 90 oranında engel raporuna sahip olan kişilerin yararlanabileceğini ÖTV ve KDV indirimi ve muafiyeti ile ilgili olarak bu şartları taşıyorsanız araç satın alma işlemini yapabilirsiniz. Araç satın alma işlemleri normal araç satın alma ile benzer prosedürlere sahiptir.

Destek Admin

Soru veya Şikayetlerinizi Aşağıdaki Soru - Cevap Bölümünden Yazabilirsiniz. Destek Ekibimiz ve Kullanıcılar Anında Cevap Vermektedir.

Yeni Kampanyalar

SORU - CEVAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı