Kredi Kartı Aidatı

En Yüksek Temettü Veren Hisseler

24.10.2019
En Yüksek Temettü Veren Hisseler

Temettü, bir şirketin belli bir zaman dilimi içerisinde, özellikle son bir yıl içerisinde elde ettiği kar payı olarak ifade edilmektedir. Bir şirketin ortaklarının, net kar üzerinden elde ettikleri kazanç olarak da belirtilmektedir. Bu, hem nakit olarak hem de hisse senetleri olarak, iki şekilde dağıtılmaktadır.

Bu yatırımı yapanların en büyük amacı, maaşı olan ve harcamalarını yaptıktan sonra geriye kalan, yani artan paralarla veya belli bir birikim sonucunda elde edilen paralarla, temettü verimi yüksek şirketlere düzenli olarak yatırım yapmak olarak söylenebilmektedir. Uzun vadede, en az 50 yıl çalışarak emeklilik hakkı kazanacak bir kişiye, doğru yatırımlar ve stratejilerle, 15-20 yılda emeklilik parasını oluşturacak kadar kazanç sağlayabileceği bir yatırım olması, özellikle yatırımcılar için ilgi çekici özelliğini ilk sıralarda tutmaktadır.

Aidatsız Kredi Kartı İsteyenler, Bu Yeni Kampanya Tam Size Göre!!! Sakın Kaçırmayın!!!  Mevduat Faiz Oranları

En Önemli Husus Son 5 Yılın Araştırılması

Temettü hisseleri araştırılırken, şirketlerin son 5 yıllık temettü kazançları göz önüne alınması, daha doğru sonuçlar elde edilmesine katkı sağlayacaktır. Enflasyonun da üzerinde oldukça etkisi bulunan temettü verimi için, enflasyonun altında kalarak ezilmemiş olması ve bu yılki enflasyon oranı baz alındığında, şirketin son 5 yıllık temettü veriminin bu yılın enflasyon oranından düşük olmaması gerekmektedir.

Yatırım yapılmasındaki amaç, uzun vadede iyi kazançlar elde etmek olduğundan, alınan hissenin karlılığının da sürdürülebilir yani istikrarlı bir yatırım olmasına özen gösterilidir. Bir şirket, temettü kazançlarını, yatırımcısıyla paylaştığı sürece kar getirecek bir yatırım olma özelliğini de taşımaktadır. Yatırım için seçilen şirketler arasında, döviz fazlası olan şirketler tercih edilmedir. Sanayi odaklı bir hisse alınacaksa eğer, ihracat ağırlıklı hisseler daha çok kazandıracak hisseler olmaktadır. Ayrıca, iyi temettü veren şirketler, defansif şirketler olarak göze çarpmaktadır.

Aidatsız Kredi Kartı İsteyenler, Bu Yeni Kampanya Tam Size Göre!!! Sakın Kaçırmayın!!!  Hesap Müşteri Numarası Nasıl Öğrenilir?

En Fazla Temettü Dağıtan Şirketler

Bu açıdan bakıldığında, en yüksek temettü verim oranıyla, Oyak Grubu şirketlerinden Adana Çimento, bolu çimento %10’un üzerinde temettü performansına sahiptirler. En çok temettü dağıtan şirketlerin başında ise, 8,5 milyar Türk lirası ile Türk Telekom başı çekmektedir. Bu şirketi takip eden şirket ise, 3,4 milyar Türk lirası ile Tüpraş, 2 milyar Türk lirası civarında dağıtılan oranla, İş Bankası, Akbank, Ford Otosan, ortaklarına temettü dağıtmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yıllık Kredi Kartı Aidatı İade Ücretleri ve Bankalardan Yasal Kart Aidatı Geri Alma Yöntemleri Kart Aidatı Almayan Bankalar. Kredi Masrafları Ücretini Geri Almanız için Burdayız. Kredi Kartı