Kredi Kartı Aidatı İade – Kart Aidatı Geri Alma

Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerine Hızlı Bağlanma

10.09.2019
99
Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerine Hızlı Bağlanma

Garanti Bankası müşterilerine en kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir. Ancak bazen banka müşterileri garanti bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma noktasında sorunlar yaşayabilmektedirler. Müşteri potansiyeli oldukça fazla olan banka, müşterilerinin işlemlerini daha hızlı yapabilme adına çağrı merkezleri oluşturmuş bulunmaktadır. Bu sayede banka kullanıcıları şubelerde sıra bekleme yerine vakit kaybetmeden işlemlerini halledebilecekleri çağrı merkezlerini kullanmaktadırlar.

Fakat bankaların kullanmakta olduğu telesekreter servisi birçok müşteriyi sıkıntıya sokmakta ve bir türlü müşteri temsilcisine bağlanamamaktadırlar. Bu noktada birçok sorun yaşayan banka müşterilerinin hiç sıkıntı yaşamadan direk bağlanabilmesi için bu içeriği hazırlamış bulunuyoruz. Aslında banka müşterileri için işlemlerini halledebilecekleri birçok farklı alternatiflerde sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi garantibbva.com.tr/tr adresi üzerinden giriş yapacağınız internet bankacılığınız olmaktadır. Garanti Bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma gereksinimi dahi duymadan işlemlerinizi kolayca halledebileceksiniz.

İnternet bankacılığı ve mobil banka uygulaması sayesinde neredeyse bütün bankacılık işlemlerinizi yapabilmektesiniz. Fatura ödeme, kredi başvuru, kredi kartı ödeme, kart iptali ya da kayıp çalıntı bildirimi, EFT, havale gibi daha birçok işleminizi kolaylıkla yapabilmektesiniz. Böylece müşteri temsilcisine bağlanma sorunu yaşamamakta ya da banka şubelerinde kuyrukta beklemek zorunda kalmamaktasınız. Ancak ben bütün bunlara rağmen yine de müşteri temsilcisine bağlanarak işlemlerimi halletmek istiyorum diyebilirsiniz. O zaman birazdan sizler için anlatacağımız adımları birebir uygulamanız gerekmektedir.

Garanti Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma Nasıl Yapılır?

Müşteri temsilcisine bağlanmak için elbette ki ilk olarak 444 0 333 ya da 0850 222 0 333 numaralı müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Sonrasında ise;

  • Sizi karşılayan telesekreter sesli komut sistemine kart işlemleri deyiniz.
  • Garanti müşteri hizmetlerine direk bağlanma için telesekreterin sayacağı menüler sonunda “bunların dışında” yanıtını veriniz.

Yapacağınız bu işlem neticesinde doğrudan müşteri temsilcisine bağlanabilmektesiniz. Burada dikkat etmeniz gereken sesli komut sistemi için uygun cümleleri kullanmak olmaktadır. Telesekreter sizi karşıladığı anda kart işlemleri demeniz algılaması için yeterli olmaktadır. Sonrasında telesekreter sizlere yeni menüyü sayacaktır. Menü sayımı bittiğinde bunların dışında dediğinizde, sizi doğrudan müşteri temsilcisine aktarmaktadır. Yine bunun haricinde farklı olan bir başka yöntemde bulunmaktadır. Bu yöntem ise;

  • İlk önce kendi cep telefonunuz üzerinden 444 0 333 veya 0850 222 0 333 numaralı müşteri hizmetlerini aramalısınız. Size ait cep telefonu sistemde tanımlı olacağından işlemleriniz daha hızlı hallolacaktır.
  • Garanti Bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma için sizi karşılayan sesli komut sisteminin açıklamasından sonra ilk olarak 1 tuşuna basınız.
  • Sonrasında gelecek olan menüden 3 tuşuna basarak devam ediniz.
  • En son olarak da dinleyeceğiniz sesli komut sisteminde 5 tuşuna basınız. Yapacağınız bu işlemin ardından artık doğrudan müşteri temsilcileri ile iletişime geçebileceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yıllık Kredi Kartı Aidatı İade Ücretleri ve Bankalardan Yasal Kart Aidatı Geri Alma Yöntemleri Kart Aidatı Almayan Bankalar. Kredi Masrafları Ücretini Geri Almanız için Burdayız. Kredi Kartı Aidatı İade