Kredi Notu

Kredi Notu Nedir?

KREDİ NOTU NEDİR?

Ülkemizde hizmet veren bankaların tamamı müşterilerine kredi kartı vermektedir. Kredi kartı almak için harcama limitleriniz, gelir düzeyiniz gibi etkenlerin yanında bir de kredi notu gibi bir etken bulunmaktadır. Bankalar geçmiş yıllarda yaşanan müşteri kaynaklı borç ödememe mağduriyeti nedeniyle tüm bankalarda kayıtlı olan müşterilerin ortak bir havuzda puanlama usulü ile değerlendirilmesi ne karar verildi. Alınan bu karar sonucunda müşterilerin bankalardan talep ettikleri kredi kartlarını çekip çekemeyecekleri belirlenecek. Kredi notu puanı olarak bilinen bu sistemi daha detaylı incelemek gerekirse;

Son Dakika -> Kredi Dosya Masrafı ve Kart Aidatı Nasıl Geri Alınır? Hemen Tıkla!  Taşıt Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar

KREDİ NOTU ÖZELLİKLERİ

Bankalarda kaydı olan olmayan herkesin puan başlangıcı olarak kayıt edilmiş bir havuz bulunmaktadır. Eğer hiçbir bankadan hizmet almıyorsanız bu havuz içerisinde kredi notu puanınız 1300 olarak başlatılır. Bankacılık hizmetlerinizi aktif ettikten sonra yaptığınız işlemlere, ödemelere, çekilen kredilere, kredilerin borcunun ödenip ödenmemesine gibi konularda oldukça geniş bir yelpazede belli bir algoritma sonucu puanlama yapılmaktadır. Örneğin bankadan bir kredi kartı aldınız. İlk etapta puanınız 1300’dür. Aldığınız kredi kartının ödemelerini düzenli bir şekilde yaparsanız, otomatik fatura ödeme talimatı verirseniz, belirli periyotlarda limit artışı gerçekleştirirseniz kısa sürede kredi notu puanı yükselir. Maximum olarak 2000 notuna kadar giden bu sistemde yukarıdaki işlemlerin tersi durumda puanınız 1300 aşağısına düşer. Eğer 1300 puanın altında düştüğünüz zaman bankacılık hizmetlerinde yapacağınız başvuruların çoğu olumsuz sonuçlandırılır. Aynı şekilde puanınız 1300’den çok daha yukarıda ise bankacılık hizmetleriniz arttırılır ve başvurular genellikle olumlu cevaplanır.

Son Dakika -> Kredi Dosya Masrafı ve Kart Aidatı Nasıl Geri Alınır? Hemen Tıkla!  Kredi Puanı Sorgulama

KREDİ KARTI ÖZELLİKLERİ VE BAŞVURU

Eğer hiç banka müşterisi olmadıysanız ya da kredi kartını hiç almadıysanız bu durumu göz önünde bulundurarak sitemizde kategoriler de yer alan kredi kartları ve özellikleri konularına göz atarak size uygun olan kredi kartı için gerekli bankaya başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca dikkat edilmesi gereken Bir diğer konu ise alacağınız kredi kartının yıllık hizmet ücreti bedeli yani aidat miktarını öğrenmenizdir.

Etiketler

Destek Admin

Soru veya Şikayetlerinizi Aşağıdaki Soru - Cevap Bölümünden Yazabilirsiniz. Destek Ekibimiz ve Kullanıcılar Anında Cevap Vermektedir.

Yeni Kampanyalar

SORU - CEVAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı