Kosgeb Kredi

Tekel Bayi Açmak Ne Kadar Kazandırır ?

Yorucu bir iş kolu olan tekel bayii sektörü, yoruculuğunun yanında yüksek kazancı ve yüksek ciroyu da yanında getiriyor. Günümüzde girişimcilerinin büyük bir bölümü 100,000 TL ile 200,000 TL arasında değişen ufak sermayelerle bu işe girmeye çalıştılar ancak ne yazıkki çoğunun sonu hüsran oldu ve battılar.

Bu sektör yıllardan beridir rekabet kolalrını sıvıyordu. Hala da sıvamaya devam ediyor. Bu işten gerçekten para kazanmak istiyorsanız ne iş yaptığınıza kesin olarak karar vermeniz ve iyi bir muhitte dükkan açmanız gerekiyor. İşin zorlukları ve yoğun temposu elde edilen kazanç görüldüğünde genelde yok oluyor. Bugünkü yazıda sizlere Tekel bayi açmak ile ilgili gereken tüm bilgileri aktarmaya çalışacağım. 

Tekel Bayi Nedir ?

Tekel bayii, içki ve sigara mamüllerinin birararda satışının yapıldığı dükkanlara verilen isimdir. Bu bayiiler satış yapabilmek için alkol satış ruhsatı almak zorundadır. Bu ruhsatı alan dükkanlar saat 02,00’ye kadar satış yapabilirler. Eskiden saat gece 2’ye kadar alkol satılabiliyor olsa da son birkaç yıldır gelen düzenlemelerle alkol satışları saat akşam 22’e kadar olacak şekilde sınırlandırıldı. Bu karardan sonra peşpeşe pek çok tekel bayi istifa etti. Çünkü tekel bayiler cirolarının yarısına yakınını gece 22-02 arasında yapıyorlardı. Bu karara ayak uydurabilenler ve gerçekten çok sağlam ciroya sahip olan dükkanlar ayakta kaldı, yeni açılan dükkanlar veya düşük ciroyla hayatta kalmaya çalışan işyerleri ise daha fazla dayanamayıp istifa etti.

Son Dakika -> Kredi Dosya Masrafı ve Kart Aidatı Nasıl Geri Alınır? Hemen Tıkla!  Bebek Bakıcılığı Yapmak Ne Kadar Kazandırır?

Tekel Bayi İşi Nasıl Bir İştir ? Ne Kadar Kazanılır ?

Tekel Bayi dükkanları sabah 10-11 gibi açılıp gece saat 02’ye kadar hatta bazı yerlerde 03’e kadar açık kalıp içki sigara ve her markette bulunabilecek şeyleri satarlar. Yüksek ciro yapabilen bu işyerleri, bu kadar yüksek ciroya karşın maalesef yeteri kadar kar elde edemezler, çünkü bu işin kar marjı çok düşüktür.

Son Dakika -> Kredi Dosya Masrafı ve Kart Aidatı Nasıl Geri Alınır? Hemen Tıkla!  Manav Açmak Ne Kadar Kazandırır ?

Bu işe girmek istiyorsanız tek hedefiniz ya kar marjını yükseltmek ya da ciroya odaklanmaktır. Çünkü tekel bayi sektöründe ayakta kalmak istiyorsanız günlük en az 4,000 TL ciro yapmak zorundasınız maalesef daha alt cirolar bu işin devamını getirmenizi sağlayamaz. Belki zor şartlarda da olsa geçinirsiniz ancak yatırdığınız sermayeye yazık olacaktır. Bu işin kar marı ortalama yüzde 10-15 arasıdır. Yani günde ortalama 4,000 TL ciro yapan bir işyeri günde ortalama 600 TL kar eder. Elbette bu kardan çok ciddi giderler bulunmaktadır.

Günde 16-17 saat çalışamayacağınıza göre bir personel bulundurmak zorundasınız. Bir tekel bayiye kesinlikle aylık 1,000 TL’den daha düşük bir elektrik faturası gelmez. Kiranız, stopajınız ve vergileriniz üzerinize ciddi anlamda bir yük bindirir. Bir tekel bayinin aylık gideri en az 10,000 TL’dir.

Son Dakika -> Kredi Dosya Masrafı ve Kart Aidatı Nasıl Geri Alınır? Hemen Tıkla!  Market, Büfe ve Bakkal Açmak Ne Kadar Kazandırır ?

Daha alt gideri olan dükkan sayısı gerçekten çok ama çok azdır. Eğer para kazanmak istiyorsanız dükkanınız aylık 10,000 TL’den fazla kar etmek zorundadır. 4,000 TL ciro yapan bir işyeri ise aylık 15,000 TL ile 18,000 TL arasında kar eder. Bu kar rakamları zar zor ayakta durmanız için yeterli olacak miktarlardır.

Ayda 5-8 bin TL arası kar az mı diyenleriniz olabilir. Ancak bunlar ortalama rakamlardır. Ticarette ne zaman ne olacağını bilemezsiniz. Bu nedenle bir ay hiç kar edemezsiniz ve bir aylık gelir ile iki ay geçinmek zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi etmenlere dikkat etmeniz para kazanmanız için önemli etmenlerden yalnızca birkaç tanesidir. 

Destek Admin

Soru veya Şikayetlerinizi Aşağıdaki Soru - Cevap Bölümünden Yazabilirsiniz. Destek Ekibimiz ve Kullanıcılar Anında Cevap Vermektedir.

Yeni Kampanyalar

SORU - CEVAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı